Дома Фудбал Италија Играчот на Интер исфрлен од репрезентација поради расизам

Играчот на Интер исфрлен од репрезентација поради расизам

Фудбалерот на Интер, Франческо Ачерби е исфрлен од италијанската репрезентација поради обвинувања за расизам, соопштија од Италијанската фудбалска федерација.

Жуаж Жезус од Наполи обвини дека бил расистички навреден од Ачерби за време на вчерашното дерби на „Џузепе Меаца“ и Италијанците отворија истрага.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Поради тоа селекторот Спалети го „пречкрта“ Ачерби од списокот бидејќи смета дека најдобро за тимот ќе биде дефанзивецот на Интер да не отпатува со репрезентацијата.

Интер најави дека ќе излезе со официјален став за целата ситуација откако ќе направи ватреша истрага за целиот случај.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Познат фаворитот за наследник на Пиоли

Неколку европски гиганти покажуваат силен интерес за италијанскиот тренер Роберт де Зерби,…