Дома Останати За рубриката верувале или не: Атлетичарот на сликата е – малолетен! (ВИДЕО)

За рубриката верувале или не: Атлетичарот на сликата е – малолетен! (ВИДЕО)


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Едвард Закојо Пингуи кој победа на трката на 5.000 метри во Дијамантската лига предизвика многу полемика поради својот изглед.

Пинуги стана едно од најголемите изненадувања во атлетиката оваа сезона. Со 17 години овој млад Кениец стана шампион на Африка до 20 година на трката на 5.000 метри.

Ги воодушеви љубителите на атлетико со неодамнешната победа на трката во Дијамнтската лига во истата дисциплина.

Меѓутоа поради неговиот изглед многумина започнаа да дискутираат за неговите години, посебно после фотографиите кои се појавија.
Од Бенфика за која настапува Пингуи не ги коментираа овие контроверзии иако им пречат шпекулациите за нивниот член.

Младиот Кениец не посветува премногу внимание на критиките и има намера да ја гради својата кариера во атлетиката и оваа сезона е многу блиску дистанцата од 5.000 метри да ја истрча за помалку од 13 минути. Во Рим постави време 13.03.

https://youtu.be/C1-nlghDWe8

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

MOZZART спонзор на еден од најголемите спортски настани “Охрид Трчат”

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ По седми пат се одржа “Охрид Трчат”, еден од најзна…