Дома Македонски спорт Мак ракомет ЕХФ потврди: Македонскиот шампион чека „вајлд-карта“ за учество во ЛШ

ЕХФ потврди: Македонскиот шампион чека „вајлд-карта“ за учество во ЛШ

Eвропската ракометна федерација ги потврди тимовите кои досега имаат сигурно место во Лигата на шампионите наредната сезона и оние кои ќе бараат вајлд карта.

Место во европската елита веќе имаат обезбедено: Барселона, Алборг, ПСЖ, Магдебург, Фуксе Берлин, Веспрем, Клоштад, Висла Плкок и Спортинг. Преостанати се само уште седум слободни места.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


И македонскиот шампион Еурофарм Пелистер аплицираше за „вајлд-карта“ и така е во конкуренцијата на 12 екипи кои со посебна покана од ЕХФ ќе учествуваат во ракометната елита.

Покрај Еурофарм Пелистер за вајлд-карта аплицираа: Киелце, ПИК Сегед, Нант, Загреб, Фредрициај, Бидасоа Ирун, Елверум, Порто, Динамо Букурешт, Татран Прешов и Кадетен Шафхаузен.

Одлуката европската федерација ќе ја соопшти на 19-ти јуни, ждрепката за групите е закажана на 27. јуни.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Арсенал почна преговори со Фабиан Руиз

Фабиан Руиз минатото лето беше еден од најбараните фудбалери на трансфер пазарот, а тој од…