Дома Фудбал Останато Експресно се огласи „ФИФПро“: Ќе се спротиставиме на исклучување на фудбалерите од репрезентациите

Експресно се огласи „ФИФПро“: Ќе се спротиставиме на исклучување на фудбалерите од репрезентациите

Eкспресно по изјавата на Чеферин дека на играчите кои ќе играат во Суперлигата ќе им биде забрането да играат на Светско или Европско првенство се огласи ФИФПро.

Од организацијата соопштуваат дека ќе се спротистават на секоја одлука која ќе ги загрози правата на фудбалерите.

„Таквата одлука (исклучување од репрезентацијата) остава многу прашања не само со влијанието и структурата туку и со карактерот на играчите. Фудбалот е изграден врз основа на уникатно, социјално и кулутурно наслество. За да се одржи потребна е соработка помеѓу домашните и меѓународните натпреварувања. Ново натпреварување кое ќе го поткопа ова може да направи непоправлива шета. Ние како организација со нашите 64 асоцијации на фудбалери и повеќе од 60.000 играчи ќе се спротиставиме на мерките кои ќе ги попречат прават на фудбалерите како што е исклучување од нивните национални тимови“, соопштија од ФИФПро.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Богаташ купи клуб за да може да игра неговиот син од 126 килограми📷

Фудбалските клубови за жал станаа „играчки“ на богатите луѓе. Па неверојатна приказна ни п…