Дома Фудбал Останато Европска селекција ќе игра на Копа Америка

Европска селекција ќе игра на Копа Америка

Фудбалскиот сојуз на Израел потпиша договор за соработка со Фудбалската конфедерација на Јужна Америка што би можело да значи преселба на Израелците во нова зона.

Израел иако е азиска земја поради политички околности е членка на УЕФА и учествува на натпревари под нејзино покровителство од 1994 година. Оттогаш оваа селекција никогаш не учествувала на европски или светски првенства.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Горди сме што му се придружуваме на големото семејство КОНМЕБОЛ, кое ги вклучува светскиот првак Аргентина и петкратниот светски шампион Бразил“, се вели во изјавата за „Атлетик“ од израелскиот фудбалски сојуз.

Според најавите, Израел во иднина би можел да биде учесник на едно натпреварување кое организира КОНМЕБОЛ, па дури и на Копа Америка.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Анчелоти и Реал воодушевени: Ѓулер има неверојатна статистика

Турскиот фудбалер, Арда Ѓулер долго време чекаше вистинска шанса во Реал, но во завршницат…