Дома Останати Тенис Драмата продолжува: Министерот ја поништи одлуката на судот и му ја одзема визата на Ѓоковиќ!

Драмата продолжува: Министерот ја поништи одлуката на судот и му ја одзема визата на Ѓоковиќ!

Драмата околу српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ продолжува во Мелбурн.

Ѓоковиќ минатата недела допатува во Австралија за да учествува на Австралија Опен, но по неговото слетување во Мелбурн започна вистинска драма. Првиот рекет на светот доби медицински исклучок и потврда дека може да игра на Австралија Опен, но на аеродромот му ја одземаа визата.

Неколку дена Ѓоковиќ беше во емиграциониот центар, но на судењето беше одлучено на Ѓоковиќ да му се врати визата и да му се дозволи влез во Австралија. Потоа Новак одработи неколку тренинзи и почна да се спрема за Австралија Опен.

Но, се чекаше и одлуката за министерот за емиграција, Алекс Хок. И неговата одлуак е да ја поништи одлуката на Федералниот суд и повторно да му ја поништи визата на Ѓоковиќ. После ова се најавува депортација на Ѓоковиќ од Австралија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Нови детали: Влаховиќ го избрал новиот клуб, трансферот можен уште овој месец!

Душан Влаховиќ утрово е во центарот на вниманието на италијанските медиуми. Српскиот напаѓ…