Дома Останати Кошарка НБА Дончиќ дојде до трипл-дабл, но Далас изгуби од Оклахома 🎥

Дончиќ дојде до трипл-дабл, но Далас изгуби од Оклахома 🎥

Кошаркарите на Оклахома славеа гости во четвртиот меч против Оклахома со 96:100 и така израмнија во серијата.

Дончиќ и друштвото уште во првата четвртина дојдоа до двоцифрена разлика од 14 поени и се до полувремето успеваа одржат солидна разлика, а на стартот на вториот дел одново дојдоа до тие „плус 14“.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Оклахома успеа да се врати во завршницата од третата четвртина, меѓутоа и понатаму бркаше негатива од два-три напади. Одлучувачки моменти беа последните кога Оклахома успеа да направи пресврт. Во последните моменти во центарот на вниманието беа слободните фрлања, а Оклахома успеа да дојде до триумф.

Шеј Гилџус-Александер со 34 поени беше најефикасен, додаде и осум скока. Од друга страна кај Далас Вашинтон запиша дабл-дабл од 21 поени и 12 скока. Дончиќ натпреварот го заврши со трипл-дабл од 18 поени, 12 скока и 10 асистенции.

Сега серијата се сели во Оклахома за петтиот меч кој се игра ноќта помеѓу среда и четврток.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Страшни сцени на ЕП: Докторите го спасуваа животот на унгарски репрезентативец 🎥

Во 68. минута од натпреварот помеѓу Шкотска и Унгарија видовме страшна сцена во која настр…