Дома Фудбал Франција Доминација на ПСЖ помеѓу најплатените фудбалери во Франција

Доминација на ПСЖ помеѓу најплатените фудбалери во Франција

Пари Сен Жермен е еден од клубовите со најголема финансиска моќ во светот, па така и податокот дека доминира со платите помеѓу фудбалерите во француското фудбалско првенство и не е големо изненадување.

Килијан Мбапе е убедливо најплатен фудбалер во Лига 1 со заработка од шест милиони евра месечено. Зад Мбапе на листата е Осман Дембеле со месечна плата од 1.12 милиони евра, потоа следат Макиеос и Лукас Ернандез со 1.11 милиони евра.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Над еден милион заработка е и Словакот, Милан Скриниар. Првиот фудбалер кој не од редовите на ПСЖ на оваа листа е напаѓачот на Марсеј, Пјер-Емерик Обамејанг кој добива 650.000 евра месечно, а помеѓу 15-те најплатени само уште Бен Једер од Монако со 645.000 евра не е член ПСЖ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Франција

Проверете

ПСЖ и Дортмунд се први полуфиналисти во ЛШ

Пари Сент Жермен и Борусија Дортмунд обезбедија полуфинале откако вечерва беа подобри од Б…