Дома Македонски спорт Девојка со потекло од Македонија освои бронза на ОИ со Канада

Девојка со потекло од Македонија освои бронза на ОИ со Канада

Maкедонија вчера се израдува на сребрениот медал на Дејан Георгиевски, но вчера и една спортиска со македонско потекло, сепак под друго знаме оствари голем успех.

Девојката Џена Каира има македонско потекло, меѓутоа израсна во Канада и на олимписките игри се натпреварува со софтбол под знамето на оваа земја. Македонското потекло на Џена е по нејзината мајка, Џена е родена во Торонто денес има 31 година и игра како фрлач.

Повеќе за нејзините успеси можете да прочитате – тука.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Важно известување за 17тиот Виз Ер Скопски Маратон 2021

Скопје, 21.09.2021 – Заради подобра организација на целиот настан организаторите на Виз Ер…