Дома Македонски спорт Мак фудбал Дебакл: Фудбалерките до 17 години изгубија 13:0

Дебакл: Фудбалерките до 17 години изгубија 13:0


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Фудбалерките на Македонија до 17 години катастрофално ги започнаа квалификациите за Европското првенство кое ќе се одржи во летото кое следи.

Денес на турнирот во Лисабон, младите македонски фудбалерки беа поразени со 13:0 од Германија. Уште во третата минута, се држаеа нашите девојчиња до 29-тата минута кога примија втор гол, додека до крајот на полувремето веќе беше 5:0 за фаворитот.

Продолжија Германките безмислосно да ја полнат нашата мрежа, па во вториот дел примивме уште седум гола за конечни 13:0.

За три дена на турнирот Македонија ќе игра со Португалија, а турнирот го завршуваме против Унгарија на 29-ти март.

СОСТАВОТ НА МАКЕДОНИЈА ЗА ОВОЈ ТУРНИР:

Голмани: Ведрана Комненова, Мери Васева;

Одбрана: Слаѓана Ѓорѓиева, Ива Јованоска, Мина Коваческа, Елена Љондевска, Михаела Марковска, Мила Панева, Катерина Петкова;

Среден ред: Теона Галабовска, Ива Јосифова, Рона Рустеми, Никица Трендова, Васка Василева, Ева Величкова;

Напад: Ана Борзоска, Мелиса Милица Димитриски, Анастасиа Илиевска, Настасја Накова, Јована Павловска;

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Дориан Бабунски играч на сезоната во Дебрецен!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Репрезентативец на …