Дома Фудбал Останато „Дали е тешко да се биде капитен на ПСЖ на 17 години? Тешко е да си капитен на семејството на 13 години“

„Дали е тешко да се биде капитен на ПСЖ на 17 години? Тешко е да си капитен на семејството на 13 години“

Многу играчи кои денес играат на големата цена имале тешко детство и морале многу рано да се грижат за нивното семејство.

Таква судбина имал Мамаду Сако кој ќе остане запаметен како најмлад капитен во историјата на Лига 1. Сега веќе искусниот стопер на 17 години и 8 месеци беше капитен на ПСЖ, но тоа не е ништо во споредба со она што го искусил четири години подоцна.

„Го изгубив таткото на 13 години. Брзо морав да станам маж. Играњето фудбал за мене не беше опција, туку нешто што морам да го правам. Некој ме праша дали е тешко да се биде капите на ПСЖ на 17 години. За мене најтешко беше да бидам капитен на семејството на 13 години“, раскажа Сако.

Сако во 2013 година го напушти ПСЖ и премина во Ливерпул за 18 милиони фунти. Во последните четири години е член на Кристал Палас.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Тихомир Костадинов асистент во важната победа на Ружомберок 🎥

Репрезентативецот на Македонија Тихомир Костадионов денес беше асистент во победата на Руж…