Дома Останати Кошарка НБА Далас до победа против Лејкерс, блескаше Дончиќ 🎥

Далас до победа против Лејкерс, блескаше Дончиќ 🎥

Изминатата ноќ беа одиграни шест натпревари во НБА лигата.

Победи остварија Бостон, Милвоки, Њу Орлеанс, Сан Антонио, Чикаго и Далас. Посебно внимаие привлеуваше Дуелот помеѓу Далас и Лејкерси во кој на крајот Далас славеше со 115:100.

Одличен како и вообичаено беше Лука Дончиќ кој стигна до 30 поени, 9 скокови и 8 асистенции, како и три украдени топки. Ова е веќе втор натпревар во низа на кој Дончиќ постигнува 30 поени.

Лука го следеше Порзингис кој уфрли 19, но поради повредата натпреварот мораше да го напушти во третата четвртина. На другата страна опоравениот Ентини Дејвис беше скромен со само четири поени и четири скока. Најефикасен во редовите на Лејкерси беше Калдвел Поп со 29 поени, Шродер следуваше зад него со 25.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Победа на сениорите против Црна Гора на втората „контролка“

Одличен настап на сениорите, и победа од (65:58) во втората „контролка“ со Црна Гора Гости…