Дома Останати Тенис Грабеж среде бел ден во Монте Карло: На тенисер од рака му извадиле часовник вреден 300.000 евра

Грабеж среде бел ден во Монте Карло: На тенисер од рака му извадиле часовник вреден 300.000 евра

Aмериканскиот тенисер, Себастијан Корда кој се натпреварува на турнирот во Монте Карло се соочи со непријатност откако од рака му бил украден часовни вреден околу 300.000 евра.

Инцидентот се случил неколку дена пред да започне турнирот во Монте Карло. Според информациите двајцата крадци го опколиле Американецот недалеку од теренот каде што тренирал и му го одземале часовникот.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Сторителите веднаш по делото побегнале со мопед. Иако од случајот помина околу една недела полицијата се уште не ги открила. Грабежот бил снимен на една од уличните камери и од полицијата сметаат дека акцијата бил планирана.

Инаку станувало збор за часовник од брендот „Ричард Мил“. На турнирот во Монте Карло, Корда во првото коло го победи шпанскиот тенисер Давидовиќ со 6:1 и 6:2, додека во второто коло беше елиминиран од Италијанецо, Јаник Синер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Обвинувања за Ѓоковиќ: Ќе провоцира 340.000 Албанци!

Веќе е познато дека Новак Ѓоковиќ ќе настапи на турнирот од серијата АТП 250 во Женева кој…