Дома Останати Голема афера го тресе тенисот: Уапсени 28 тенисери за местење натпревари!

Голема афера го тресе тенисот: Уапсени 28 тенисери за местење натпревари!

0

Шпанската полиција уапсила дури 83 лица затоа што се обвинети дека учествувале во местење натпревари на Фјучерс и Челенџер турнири, пренесуваат тамошните медиуми.

Од 83-те лица, дури 28 се тенисери, кои во текот на кариерата се натпреварувале само на споменатите турнири, а еден од нив се натпреварувал на минатогодишното издание на УС Опен.

Првичните информации говорат за дури 97 натпревари чиј исход се смета дека е наместен. Во случај на докажување на вината на 28-те тенисери, ова ќе биде најголемиот случај на наместени натпревари во професионалните спортови во Шпанија.

Како главен организатор на наместените натпревари и манипулацијата со нивните исходи се наведува група од Ерменија која успеала да воспостави директна врска со тенисерите, со цел да оствари финансиска добивка.


Следете го Sportski.mk и на


Еуропол наведува дека Ерменците лично доаѓале на турнирите за да се осигураат дека работата ќе биде завршена до самиот крај, онака како што е договорено.

Во текот на акцијата, шпанската полиција запленила 167.000 евра, повеќе од 50 електронски уреди, кредитни картички, пет луксузни автомобили и пушки.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Дали е ова најлошиот сервис во историјата на тенисот? (ВИДЕО)

Teнисерот од Молдавија, Раду Албот вчера на својот прв АТП турнир во Будимпешта го совлада…