Дома Актуелно Геј го напушти ПСЖ и се врати во Евертон

Геј го напушти ПСЖ и се врати во Евертон

„Карамелите“ го официјализираа и седмото засилување ова лето.

Последниот ден од преодниот ро донесе и официјализирање на трансферот на Идрис Геј кој се врати во Евертон. Играчоте за врска го напушти ПСЖ и со поранешниот клуб потпиша договор до 2024 година.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Сенегалецот се врати на „Гудисон Парк“ каде што настапуваше од 2016 до 2019 година, во тој период одигра 108 натпревари и остави трага во клубот од синиот дел на Ливерпул.

„Нема поубаво чувство од тоа да се вратиш дома. Многу сум среќен што сум тука и што ќе можам да му помогнам на клубот. Ги познавам сите тука и навистина сум како дома. Го следев овој тим секоја недела, ниту во еден клуб не би се чувствувал подобро отколку во Евертон. Затоа и одлучив дома“, изјави Геј.

Во периодот помина во ПСЖ Геј освои две шампионски титули и четири Купа на Франција, додека во сезоната 2019/2020 малку фалеше да стигне до титулата во ЛШ, но беа запрени од Берн Минхен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Актуелно

Проверете

Јувентус, Интер и Манчестер Јунајтед го сакаат Начо

Дефанзивецот на Реал Мадрид, Начо на лето како слободен агент ќе го напушти клубот, а неко…