Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар рутински до полуфинале на Супер Глоуб

Вардар рутински до полуфинале на Супер Глоуб

0

Европскиот шампион Вардар оствари рутинска победа против Ал Мудар од Саудиска Арабија (34-27) и се пласираше во полуфиналето на Супер Глоуб.

Почетокот на средбата мина со неколку грешки на двете страни и израмнет резултат, но Вардар после десет минути игра веќе имаше три гола предност. „Црвено-црните“ рутински ја контролираа играта и до полувремето веќе имаат пет разлика 17:12.

Во вториот дел македонскиот шампион продолжи со добрата игра и во 41-та минута веќе имаше двоцифрена предност (27-17), па рутински го доврши мечот и запиша победа од седум гола разлика.

Најефикасен кај Вардар беше Тимур Дибиров со постигнати 6 гола, а Дисингер и Чупиќ дадоа по пет гола. 

Во полуфиналето македонскиот шампион ќе се сретне со Кил, а мечот на програмата е утре.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Писонеро: Распоредот е густ, против Нексе шанса ќе добијат младите

Само ден после победата над Порто во Лигата на шампиони, македонскиот шампион Вардар се пр…