Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар продолжува да меле – падна и Пик Сегед!

Вардар продолжува да меле – падна и Пик Сегед!


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Ракометарите на Вардар ја продолжија победичката серија и го задржаа максималниот ефект во ЛШ, откако го совладаа Пик Сегед 30-27.

Вардар и Пик Сегед одиграа исклучително квалитетен и динамичен натпревар, во кој победата му припадна на „црвено-црниот“ тим. Унгарците иако имаа приклучок во текот на целиот натпревар, водеа само на почетокот (0-1, 1-2), додека Вардар не успеа да создаде поголема предност од три гола.

Екипата на Раул Гонзалес, во првото полувреме ја одржуваше предноста од еден гол, колку што изнесуваше разликата по 30 минути игра, а во второто полувреме неколку пати имаа три гола предност, но Пик Сегед успеваше да се врати на гол негатива, а секој напад кога Унгарците тргнуваа по израмнвање го запираше одличниот голман Милиќ.

Милиќ на крајот имаше 10 одбрани, а стрелците кај победникот ги предводеше Дибиров со осум голови, додека гол повеќе на спротивната страна постигна Балог.

Ова беше 11-та победа во низа за Вардар, а четврта во Лигата на шампиони за максимален ефект.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Спорт,рекреација и екологија – Mozzart спонзор и учесник на настанот “Леуново ОЦР 2023”

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ Во селото Леуново, Маврово по трети пат се одржа тр…