Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар го доби дербито со Пелистер, Талевски херој за „црвено црните“

Вардар го доби дербито со Пелистер, Талевски херој за „црвено црните“

Вардар го доби првото големо дерби во Суперлигата, откако во „Јане Сандански“ го совлада Е. Пелистер со резултат 29:25.

Вардар беше подобар противник во текот на целиот меч и на полувреме замина со предност од 15:11. Гостите немаа решение за за играта „7 на 6“ во нападот на „црвено црните“.

Иако Вардар постојано имаше солидна предност сепак во финишот битолчани имаа добра серија и се доближија на 26-25. Тогаш на сцена стапи Филип Талески, кој ги постигна последните три гола и го реши натпреварот.

Тимур Дибиров беше најефикасен на мечот со 10 голови, додека Филип Талески постигна пет гола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Тричковски после 200 натпревари за АЕК: Ова е мој втор дом, ќе направам се да дојдеме до титула!

Поранешниот македонски репрезентативец, Иван Тричковски на убав начин го прослави новиот д…