Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Ван Дајк потврди: Нема да играм на Европско пвенство

Ван Дајк потврди: Нема да играм на Европско пвенство

Дефанзивецот на Ливерпул и холандски репрезентативец, Вирџил ван Дајк одлучи да не игра на Европското првенство.

Холанѓанецот смета дека нема да биде доволно спремен за настап на ЕП, откако го пропушти поголемиот дел од сезоната поради повреда на коленото.

Дефанзивецот се повреди на 17-ти октомври и отогаш трае долгиот процес на рехабилитација, но имаше надеж дека ќе биде спремен за ЕП.

„За мене сезоната не завршува со крајот на Премиер лигата бидејќи сум во процес на рехабилитација. Сакам да бидам максимално подготвен за почетокот на идната сезона. Жал ми е што морам да потврдам дека нема да играм на Европското првенство, но тоа е единствената правилна одлука во овој момент и во ваква ситуација. Се надевам дека ќе ми биде од корист за да се подготвам за настап од идната сезона“, потврди Ван Дајк.

„Многу сум тажен што ќе го пропуштам Европското првенство и нема да можам да ја водам мојата земја, но работите се такви и мора да ги прифатам, сите мора да ги прифатиме“, додаде дефанзивецот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Фудбалерите го одработија првиот тренинг во Амстердам 📸

Maкедонската фудбалска репрезентација ја чека натпреварот од последното коло во групата на…