Дома Фудбал Англија Ван-Бисака и откажа на Англија, ќе игра за Конго

Ван-Бисака и откажа на Англија, ќе игра за Конго

Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Арон Ван-Бисака е спремен да се откаже од репрезентацијата на Англија и да дебитира за репрезентацијата на Конго.

Ван-Бисака му поставил услов на селекторот Герет Саутгејт и доколку не добие повик, ќе дебитира за Конго.

23-годишниот десен бек само еднаш до сега беше повикан во националниот тим на Аглија, но во последен момент отпадна поради повреда.

И покрај фактот што тој е стартер во тимот на Манлестер Јунајтед, сепак Саутгент во репрезентацијата предност им дава на Александар Арнолд, Трипие, Кајл Вокер и Рис Џејмс.

Поради тоа Ван-Бисака донел одлука дека ако не биде повикан овој месец, нема смисла повеќе да чека и ќе игра за Конго.

Тој е роден во Англија, но има потекло од Конго и веќе одигра еден меч за таа репрезентациа до 20 години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Мајсторија каква ретко се гледа: Ова е најубавиот гол во Лигата на нации🎥

19-годишниот словенски репрезентативец Бенџамин Шешко уште еднаш покажа дека е еден од нај…