Дома Фудбал Валенсија после три кола го избрка тренерот Марселињо

Валенсија после три кола го избрка тренерот Марселињо

Тренерот на Валенсија, Марселињо Гарсија Торал денес доби отказ, потврди шпанскиот клуб.

После само три одиграни кола ова е навистина изненадувачка одлука на Валенсија, но медиумите тврдат дека одлуката била лично од претседателот и сопственик Петер Лим.

Двајцата имале личен конфликт поради мешањето на сопственикот во спортско техничките одговорности на тренерот.

„Валенсија сака да соопшти дека Марселињо Гарсија Торал веќе не е тренер на првиот тим. Клубот сака да му се заблагодари за работата, за посветеноста и успесите кои ги оствари во оваа етапа“, се вели во краткото соопштение.

Лим не е во добри односи и сака да ги избрка и спортскиот директор Матео Алемани, кој пак е најзаслужен за доаѓањето на Марселино во клубот на почетокот на 2017 година.

Се очекува на кормилото на Валенсија да седне бившиот селектор на младата шпанска репрезентација, Алберт Селадес.


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Ужас во Франција: Докторот на Ремс се самоуби откако дозна дека е зарезен со коронавирус

Уште една тажа вест од светот на спортот поради коронавирусот. Член на лекарскиот тим на ф…