Дома Фудбал Италија „Бомба“: Катарскиот шеик најави купување на италијанскиот гигант!

„Бомба“: Катарскиот шеик најави купување на италијанскиот гигант!

Катарскиот шеик Амад Бин Ал Тани откри дека планира да купи фудбалски клуб во италијанската Серија А.

Италијанските медиуми откриваат дека станува збор за Милан, кој веќе неколку години не е во италијанскиот врв. Милан во моментов е во сопственост на инвестицискиот фонд „Елиот“ кој бара нов сопственик.

Еминентниот новинар Маурицио Пистоки открива дека претседателот на катарскиот клуб Ал Рајан има желба да инвестира во италијански клуб.

„Се надевам дека многу брзо ќе купам италијански клуб. Ми се допаѓаат клубовите кои играат во црвени дресови“, изјави Ал Тани.

Со оваа изјава катарскиот шеик, кој е еден од најбогатите луѓе во светот, даде инциција дека станува збор токму за Милан.

Навивачите на италијаскиот гигант се надеваат што повбрзо клубот да го преземе катарскиот шеик и да го врати во самиот европски врв.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Милан мисли на иднината – го „блиндира“ младиот дефанзивец

Милан денес официјално соопшти дека го продолжил договорот со младиот дефанзивец Матео Габ…