Дома Македонски спорт Мак ракомет Бабиќ: Не чека голема борба и една ментална битка!

Бабиќ: Не чека голема борба и една ментална битка!

Утре од 20:45 часот Еурофарм Пелистер ќе го пречека Спортинг Лисабон во рамките на Европската лига ЕХФ, битолчани изминатата недела испуштија победа на гости и тој натпревар заврши 27:27.

„Моите играчите во Лисабон дадоа сè од себе, одиграа фантастичен натпревар. Иако го имавме последниот напад и можевме да победиме и тие имаа офанзивен фаул во нивниот претходен обид. Во секој случај, играчите покажаа страшен карактер и фантастично го презентираа клубот, државата и себе си. Сите знаеме дека е тешко да се освојуваат бодови на гостински терен и знаеме колку е добар Спортинг. Што се однесува до вториот натпревар, нè очекува голема борба. Јас дури би рекол една ментална битка, мора да бидеме целосно фокусирани, а исто толку мора да бидеме ментално цврсти и спремни да го чекаме нашиот момент“, изјаби Бабиќ.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Во групата Д после пет одиграни кола лидер е Ним со седум бода исто толку има и Спортинг, додека Е.Пелистер е трет со шест бодови.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Познати противниците на Вардар во Лигата на Европа

Eкипата на Вардар ги доби противниците за групната фаза од Лигата на Европа каде што црвен…