Дома Македонски спорт Мак ракомет Македонија го совлада Бразил и се пласира во осминафина на СП

Македонија го совлада Бразил и се пласира во осминафина на СП

Младата ракометна репрезентација на Македонија со победа над Бразил од 28-23 избори пласман во осминафиналето за Светското првенство во Алжир.

Избраниците на селекторот, Илија Темелковски беа одлични во првото полувреме во кое имавме позитива од 14-11.

Второ коло во ЛШ: Најголемото дерби се игра во Лондон! ↓↓↓

На почетокот на вториот дел Македонија им дозволи на Бразилците да фатат приклучок во овој натпревар и по само пет минути да се доближат на само -1, но подоцна ја зголемивме предноста се до конечните 28:23.

Противникот во осминафиналето нашите ракометари ќе го дознаат по вечерашниот меч помеѓу Алжир и Саудиска Арабија. Ако Алжир победи, Македонија во осминафиналето ќе се соочи со него, во спротивно ќе играме со Аргентина.