Дома Луд Спорт Видео: Навивачите на Хајдук направија хаос во Англија и го прекинаа мечот

Навивачите на Хајдук, популарните „Торцида“ направија хаос на мечот со Евертон во Лига Европа и предизвикаа прекин од неколку минути.

Евертон во 30.минута го постигна водечкиот гол преку дефанзивецот Кин, а неколку минути подоцна навивачите на Хајдук започнаа да фрлаат со разни предмети на теренот, а потоа како што пренесоа англиските медиуми, фрлале и со столчиња кон соседната трибина на која се сместени домашните навивачи.

Обезбедувањето ги спречи сплитските навивачи да влезат на теренот, а главниот судија Словакот Крузлиак го прекина мечот.

По неколку минути натпреварот продолжи, а Евертон постигна уште еден гол и победи со 2:0