Дома Фудбал Репрезентации Видео: Жиру и донесе победа на Франција

Репрезентациите на Франција и Холандија одиграа фантастичен натпревар во Лигата на нации, а на крајот трите бода ги освоија „триколорите“.

Херој за Французите овој пат беше Оливие Жиру кој го прекина голгетерскиот пост токму кога беше најпотребно.

Светскиот шампион одлично го отвори натпреварот и поведе со голот на Килијан Мбапе, но „лалињата“ се вратија во 67-та минута кога една одлична акција со гол ја заврши Рајан Бабел.

Меѓутоа, осум минути подоцна Оливие Жиру погоди за конечни 2:1 и првите три бода за Франција во Лигата на нации.

Во нашата група Лихтенштајн беше подобар од Гибралтар со 2:0, додека во Групата Ц Словенија го запиша вториот пораз, овој пат на гостувањето кај Кипар.