Дома Фудбал Останато Toп 5 екс-ју стрелци во Серија А: Пандев на врвот!

Toп 5 екс-ју стрелци во Серија А: Пандев на врвот!

И понатаму тема не само кај нас туку и на екс-ју просторите се зборува за 100 гола на Горан Пандев во Серија А.

Имено, Пандев е првиот фудбалер од екс-ју државите кој успеал да стигне до бројката од 100 гола во Серија А. Зад Пандев второпласиран е Црногорецот Мирко Вучиниќ со 96 гола, Јосип Иличиќ кој е се уште активен има 93 гола.

На четвртото место е Един Џеко со 85, па следи Србинот Дејан Станковиќ со 51 гол.

100 гола во Серија А Пандев ги постигна во Лацио (48), Џенова (27), Наполи (19), Интер (5) и Анкона (1).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Aгуеро по трансферот во Барселона си купи ново „Ферари“ 📸

Искусниот аргентински напаѓач Серхио Агуеро стана нов член на Барселона и веднаш реши да с…