Дома Фудбал Англија Oфицијално: Откриено зошто се урна хеликоптерот на претседателот на Лестер

Oфицијално: Откриено зошто се урна хеликоптерот на претседателот на Лестер

0

После повеќе од еден месец и официјално е откриена причина за несреќата во која животот го загуби претседателот на Лестер, Вичај Ширвадханапраба и уште неколку лица кои беа со него во хеликоптерот.

Како и што се најавуваше претходно причината за големата трагедија се педалите кои ги контролираат задните перки на роторот на хеликоптерот.

Откриено е дека во моментот на несреќата педалите не работеле, па така пилотите не можеле да имаат контрола над леталото и се урнале веднаш по полетувањето на паркингот на стадионот „Кинг Пауер“.

Истражителите претходно објавија дека дошле до информации дека овој тип на хеликоптери знаат да имаат таков проблем, сега нивната теорија е официјално потврдена.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Во финалето на Африканскиот куп на Нации во првата минута се постигна гол каков што ретко се гледа (ВИДЕО)

Чудно започна финалето во Африканскиот куп на Нации. Алжир против Сенегал поведе уше во пр…