Дома Фудбал Останато Oбјавена најновата листа: ТОП 10 најплатените фудбалери – Меси далеку пред Роналдо на врвот

Oбјавена најновата листа: ТОП 10 најплатените фудбалери – Меси далеку пред Роналдо на врвот

Денес француски „Л’Екип“ ја објави најновата листа за најплатени играчи во Европа.

На врвот на листата Лионел Меси е далеку пред Кристиано Роналдо кој од оваа сезона го носи дресот на Јувентус.

Интересно е што од една од најсилните првенства во Европа, Бундес лигата нема ниту еден претставник помеѓу најплатените 10 играчи во Европа.

Доминира шпанската Ла Лига, Премиер лигата и француската Лига 1 имаат двајца претставници, додека Роналдо е единствениот играч од Серија А.

Во листата на „Л’Eкип“ платите се прикажани во бруто износ за еден месец.

НАЈПЛАТЕНИ ФУДБАЛЕРИ

Лионел Меси – 8.3 милиони евра

Кристиано Роналдо – 4.7 милиони евра

Антоан Гризман – 3.3 милиони евра

Нејмар – 3.1 милиони евра

Луис Суарез – 2.9 милиони евра

Герет Бејл – 2.5 милиони евра

Фелипе Кутињо – 2.3 милиони евра

Алексис Санчез – 2.3 милиони евра

Килијан Мбапе – 1.7 милиони евра

Месут Озил – 1.6 милиони евра

Во Бундес лигата која нема свој претставник во топ 10 најплатен е Роберт Левандовски со 1.3 милиони евра по месец.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Спектакуларен гол падна во англиската Лига 2 🎥

Додека вниманието е насочено кон вечерашните натпревари од Лигата на шампионите во англиск…