Дома Фудбал Репрезентации Maнчини во сериозни проблеми: Влезе во „војна“ со половина репрезентација

Maнчини во сериозни проблеми: Влезе во „војна“ со половина репрезентација

Селекторот на Саудиска Арабија, Роберто Манчин влегол во отворен конфликт со четворица стандардни репрезентативци кои одлучиле да кренат побуна против Италијанецот и одбиле да се појават на собирот на националниот тим.

Медиумите во Саудиска Арабија истакнуваат дека Фудбалскиот сојуз застанал зад скапо платениот селектор и за: Наваф Ал-Акиди, Салман Ал-Фарах, Халед Али-Ганам и Ал Хезази ќе бидат суспендирани и парично казнети поради недисциплина и кршење на правилата во сениорската репрезентацијата.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Најлошо поминал неофицијално лидерот на оваа побуна, соиграчот на Кристијано Роналдо од Ал Наср, голманот Ал-Акиди на кого му е изречена петмесечна суспензија од фудбалот, а ќе мора да плати 75.000 евра.

Поради тоа што не се појавиле на првиот собир по елиминацијата од Азискиот куп, Ал-Ганам и Хезаси се суспендирани на еден месец и казнети со 50.000 евра. Најблага казна доби Ал-Фарах кој помина без суспензија, меѓутоа ќе плати 25.000 евра.

Засега прашање е како ќе реагира Манчини по истекот на суспензиите на фудбалерите. Саудиска Арабија во наредниот период ја очекуваат квалификациите за Светското првенство во 2026 година и ситуацијата секако не им оди во корист.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Нов кикс на Баерн, само реми против Фрајбург

Баерн Минхен освои само бод на гостувањето кај Фрајбург (2:2) и со тоа ја продлабочи криза…