Дома Луд Спорт 90-годишниот „супердедо“ падна на допинг тест!

90-годишниот „супердедо“ падна на допинг тест!

0

90-годишниот американски велосипедист Карл Гроув, повторно е во центарот на вниманието, но овој пат поради позитивен допинг тест.

Гроув во јули претходната година триумфираше на „Мастерс трак“ во спринт, со постигнат светски рекорд во таа старосна категорија, меѓутоа сега е откриено дека користел недозволени супстанции.

Американската антидопинг агенција соопшти дека се пронајдени недозволени дози на епитренболон во неговата крв, поради што му е одземан медалот и поништен рекордот.

„Гроув беше позитивен на епитренболон, кој е забранет за употреба, покажаа анализите од истражувањето“, соопштија од антидопинг агенцијата.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Луд Спорт

Проверете

По жешката Кинси, и мајката од Виталиј провокативно се растрча на терен

Тешко дека ќе најдете светски медиум кој не пишуваше за атрактивната Кинси Волански, девој…