Дома Останати Авто Мото Ферстапен ја продолжи доминацијата, четврта победа во низа!

Ферстапен ја продолжи доминацијата, четврта победа во низа!

Макс Ферстапен победи на трката за Големата награда на Холандија и така ја продолжи доминацијата сезонава во Формула 1.

За Ферстапен ова беше четвртата победа во низа, а вкупно 10-та на 15-тата трка. Зад него заврши Џорџ Расел, а третото место му припадна на Шарл Леклер.

Хамилтон заврши како четврти, па потоа Серхио Перез, Фернандо Алонсо, Ландо Норис, Карлос Сајнц, Естебан Окон и Ленс Строл.

На врвот во генералниот пласман Ферстапен има 310 бодови и тоа е 109 повеќе од Леклер и Перез. Следната трка која ќе се вози и е на легендарната патека „Монца“.