Дома Фудбал Лига на шампиони Реал со победа против Борусија до 15. титула во ЛШ!

Реал со победа против Борусија до 15. титула во ЛШ!

Реал Мадрид е новиот европски шампион. „Кралевите“ вечерва ја оправадаа фаворитската улога и славеа победа од 2:0 против Борусија Дортмунд.

Имаше Борусија свои прилики, првата голема ја пропушти Адејеми кога излезе „еден на еден“ со Куртоа, но Белгиецот лошо реагираше и не успеа да ја затресе мрежата.

Само Португалија е сигурна, Белгија се тресе! ↓↓↓

Тоа беше и најголемата прилика во првото полувреме во кое не видовме погодоци.

Борусија знаеше да се закани и беше поконкретна, но како што одминуваше времето Реал Мадрид имаше се поголем посед на топката и изгледаше дека ја презема контролата.

Таквата игра се исплатеше во 74. минута кога Тони Крос изведе еден одличен корнер, а Дани Карвахал со глава ја смести топката во мрежата. Точка на финалето беше ставена десетина минути подоцна кога Винисиус Жуниор го матираше Кобел за 2:0.

Фулкруг во продлжение ја погоди мрежата на Куртоа, меѓутоа тој гол беше поништен поради недозволена позиција.

За Реал Мадрид ова беше 15-та титула во најелитното европско натпреварување, додека Борусија Дортмунд го изгуби своето второ во трите финалиња кои ги имаше во својата исотрија. Единственото кое го победија беше против Јувентус.