Дома Фудбал Репрезентации Мундијал 2018: Објавен поширокиот список на Полска

Мундијал 2018: Објавен поширокиот список на Полска


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Селекторот на Полска, Адам Навалка го објави прелиминарниот список од 35 играчи на кои ќе смета на почетокот на припремите за Светското првенство во Русија.

Навалка до 4 јуни ќе мора да го скрати списокот на 23 имиња помеѓу кои ќе има тројца голмани.

Токму голманската позиција веројатно ќе биде најголема дилема за селекторот, а полските медиуми пишуваат дека може да отпаде голманот на Ипсвич, Бартош Бјалковски.

На поширокиот список се најдоа 11 играчи од полската лига.

ГОЛМАНИ: Лукас Фабијански (Свонси) Лукаш Скорупски (Рома) Војчех Шчесни (Јувентус) Бартош Бјалковски (Ипсвич)

ОДБРАНА: Јан Баднарек (Саутемптон), Бартош Бержински (Сампдорија), Тиаго Џионек (СПАЛ), Камил Глик (Монако), Артур Јенџејчиќ (Легија), Марчин Камински (Штудгарт), Томаш Кејнџура (Динамо Киев), Михаел Паздан (Легија), Лукаш Пишчек (Борусија Дортмунд)

СРЕДЕН РЕД: Јакуб Блажиковски (Волфсбург), Павел Давидовиќ (Палермо), Премислав Франковски (Јагелонија), Јачек Горалски (Лудогорец), Камил Гросицки (Хал), Дамјан Каџиор (Горнијк), Григор Крачовијак (ВБА) Рафал Курзава (Легија), Славомир Пешко (Лехија), Мчилеј Рибус (Локомотива) Себастијан Шимајски (Легија), Пјотр Зјелински (Наполи), Симон Журковски (Горнијк)

НАПАД: Давид Кованцки (Сампдорија), Роберт Левандовски (Баерн), Аркадиуш Милик (Наполи), Криштоф Пјатек (Краковија), Лукаш Теодорчик (Андерлехт), Камил Вилчек (Брондби)

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Фудбалерот на Манчест…