Дома Останати Тенис Ѓоковиќ ги објасни солзите по освојувањето на Вимблдон

Ѓоковиќ ги објасни солзите по освојувањето на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Вимблдон, која за него беше седма во кариерата, но и покрај тоа следеше пад на АТП-листата од четири позиции и од денеска се наоѓа на седмото место.

Ѓоковиќ по победата на Вимблдон се расплака, откако го совладаа емоциите, па во разговор со српските медиуми откри зошто пуштил солза.

„Доживеав многу вакви моменти во кариерата, меѓутоа овој трофеј во година каде што минав низ пекол на Австралија… Сè ми беше собрано кога седнав, почуствував олеснување и се расплакав бидејќи постојано бев под стрес“, вели Ѓоковиќ.

Србинот има 21. гренслем-титула во кариерата, односно една помалку од Рафаел Надал, кој стигна до полуфиналето на турнирот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Teжок ждреб за Ѓоковиќ – до титулата во Астана го чека пеколен пат!

Денес беше објавен ждребот за АТП турнирот во Астана каде што покрај Новак Ѓоковиќ од врво…