Дома Фудбал Англија Што ако Челзи на волку потрошени пари не се пласира во ЛШ?

Што ако Челзи на волку потрошени пари не се пласира во ЛШ?


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Челзи одработи преоден рок во кој потроши над 300 милиони евра и сега клубот ќе мора да има и резултати во спротивно можат да се соочат со проблеми.

Имаше обиди во Челзи да се ослободат и од некои играчи како Галагер и Зијеш, но нивните трансфери не се реализираа.

Како и да е довоедоа играчи како Мудрик и Енцо Фернандез кои ги платија 100 и 121 милион евра. Со нив потпишаа договори до 2031 година и доколку не се пласираат во ЛШ би добиле сериозен удар.

Ако Челзи не се пласира во најелитното европско натпреварување влегува во сериозна опасност од кршење на финансискиот фер-плеј, а ситуацијата дополнително се комплицира затоа што Челзи веќе е известен дека 19 клубови побарале да се прегледа нивното финансиско работење.

Во овој момент Челзи и не е така блиску до ЛШ, на четвртата позиција Манчестер Јунајтед им е одалечен десет бода и мораат да победуваат во вториот дел доколку сакаат да влезат во некаква битка за овие позиции во завршницата.

Новата управа на Челзи направи се што е во нивна моќ, обезбеди сериозни засилувања, а сега на Потер и фудбалерите е да донесат резултати за клубот да нема проблеми.

ЧЕЛЗИ ВО ПРЕОДНИОТ РОК

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Бурно било во Рим по дербито: Мурињо и Лотито влегле во дуел!

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Тензично беше вчера во римск…