Дома Фудбал Останато Чеферин потврди: Кој што игра во Суперлига, не може да игра во репрезентација

Чеферин потврди: Кој што игра во Суперлига, не може да игра во репрезентација

Претседсателот на УЕФА, Александар Чеферин потврди дека играчите од Суперлигтаа нема да можат да играат за репрезентации.

Тоа значи дека играчите нема да можат да играат на Европско првенство и на Мундијал.

„Од овој момент УЕФА и фудбалскиот свет се обединети во борбата против себичниот проект покренат од неколку алчни клубови. Ќе се бориме против овој бесмислен проект. Играчите кои ќе играат во Суперлигата нема да можат да играат на Европско и Светско првенство“, изјави Чеферин.

Ова значи дека квалитетот на Европското и Светското првенство ќе биде значително ослабен, па и интересот кај публиката значително ќе се намали.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Богаташ купи клуб за да може да игра неговиот син од 126 килограми📷

Фудбалските клубови за жал станаа „играчки“ на богатите луѓе. Па неверојатна приказна ни п…