Дома Фудбал ФИФА им ги расипа плановите на Шпанците за Ансу Фати

ФИФА им ги расипа плановите на Шпанците за Ансу Фати

Светската фудбалска федерација (ФИФА) се уште нема дадено зелено светло на шпанскиот фудбалски сојуз за настап на младиот фудбалер на Барселона, Ансу Фати.

Ортако ова 16-годишно момче експлодираше во дресот на Барселона,  Фудбалскиот сојзу на Шпанија веднаш реагираше и буквално го „украде“ пред португалската репрезентација.

Фати се согласи да игра за „црвената фурија“, доби државјанство по хитна постапка и требаше да биде повикан за наредните мечеви на младата репрезентација.

Меѓутоа, ФИФА се уште нема дадено дозвола за негов настап. Не биле испочитувани одредени процедури и Фати се уште не е достапен за националниот тим на Шпанија.

Фати оваа сезона одигра шест меча за првиот тим на Барселона и постигна два гола притоа запиша една асистенција.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Чави спремен да се врати во Барса: Сакам да започнам нов проект

Легендата на Барселона, Чави Ернандес не ја крие желбата еден ден да се врати на „Камп Ноу…