Дома Останати Авто Мото Фетел бара да замине од Ферари?

Фетел бара да замине од Ферари?

Себастија Фетел не се гледа на долг период во Ферари, поточно од 2021. година повеќе не сака да биде возач на итаијанскиот тим.

Фетел врвот во својата кариера го доживеа во Ред Бул, а првиот човек на австријскиот тим Хелмут Марко смета дека Германецот повеќе не го гледа во Ферари.

„Себ е директен, не го интересираат политичките игри и не сака да се бори на тоа поле. Леклерк е во предност бидејќи неговиот менаџер Николас Тод знае да работи на тоа поле и е доста добар.“ – смета Марко.

Фетел веќе се распрашувал за некои тимови, а како една од опциите се споменува Мекларен, но постои можност и за враќање во Ред Бул доколку се согласи да биде втор возач бидејќи Макс Верстапен е недопирлив.

Инаку, ФЕрари неодамна потпиша долгогодишен договор со Леклерк, додека на Фетел не му беше понуден нов договор, а Германецот тоа го сфати како знак да си бара нов тим.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Официјално: Нема Формула 1 до мај!

Откако беше објавено дека нема да се вози трката во Австралија, пристигна и дополнителна и…