Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Урнебесно сценарио во Групата Ц: Можно е ждребот да одлучува кој ќе оди во осминафинале

Урнебесно сценарио во Групата Ц: Можно е ждребот да одлучува кој ќе оди во осминафинале


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Денес во 16 часот се играат натпреварите во Групата Ц, каде за едно слободно место во осминафиналето ќе се борат Австралија и Данска.

Франција со 6 бода веќе е сигурен осминафиналист, а шанси за да го „чекираат“ преостанатиот еден билет имаат репрезентациите на Данска и Австралија.

Данска има 4 бода и денес игра натпревар со „триколорите“, додека Австралија има само 1 бод и ќе ги одмери силите со Перу.

Во оваа група може да дојде до такво сценарио, па на крајот со ждреб да биде одлучен осинафиналистот.

Имено, доколку Данска загуби со 2:1 од Франција, а Австралија победи со 1:0 двете репрезентации ќе имаат по 4 бода, реми на меѓусебниот дуел, па ќе одлучува фер-плејот, односно жолтите и црвените картони.

Но, доколку Австралија на денешниот натпревар добие еден жолт картон повеќе од Данска, тогаш ќе бидат израмнети и во тој критериум, па во таков случај со ждреб ќе се одлучи кој ќе патува во осминафиналето.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал

Проверете

Капитенот Ристовски стрелец за Динамо Загреб 🎥

Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓ Капитенот на репрезентацијата на Македонија,…