Дома Македонски спорт Топ 20 најплатени ракометари во светот: На листата се најде и Лазаров (ФОТО)

Топ 20 најплатени ракометари во светот: На листата се најде и Лазаров (ФОТО)

Капитенот на македонска репрезентација Кирил Лазаров е помаѓу најдобрите и најплатените ракометари во светот.

Порталот „sportkez“ направи листа од 20 најплатени играчи во 2020. На таа листа најплатен во светот е Данецот, Микел Хансен со 120.000 месечно. Македонската ракометна икона се најде на 14. позиција со примања од 30.000 евра месечно или пак 500.000 годишно.

Во топ 3 покрај Хансен има и уште еден ракометар на ПСЖ, Лук Абало е трет со 85.000 евра месечно. На комплетната листа ПСЖ има и најмногу претставници (5).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Пандев и Ангеловски „уловени“ во луксузен ресторан во Букурешт 📷

Во романаските медиуми се појавија фотографии кои можат да предизвикаат проблеми за македо…