Дома Фудбал Останато „Ти благодарам топко“, ова Диего сакаше да пишува на неговата надгробната плоча ?

„Ти благодарам топко“, ова Диего сакаше да пишува на неговата надгробната плоча ?

Диего Марадона почина вчера како последица на срцев на удар на 60 годишна возраст.

Светот на фудбалот се простува од легендата, а пред неколку години во емисијата „Ноќ со десетката“ Диего имаше улога на водител и гостин. Во таа прилика тој самиот си постави интересни прашања. Едно од прашањата гласеше:

„Ако самиот би си кажал неколу зборови над твојот гроб што би било тоа“?

Одговорот беше:

„Ти благодарам што играше фудбал, спортот кој ми даде најмногу уживање и слобода. Тоа е како кога со рака ќе го допреш небото. И благодарам на топката. Да, тоа би ми стоело на мојот споменик: Ти благодарам, топко!“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Кабиб го откри условот за да се врати во октагон

Претседателот на УФЦ, Дајна Вајт соопшти вести од состанокот со Кабиб Нурмагомедов. Вајт р…