Дома Останати Авто Мото Судиите одлучија: Победата на Верстапен е чиста!

Судиите одлучија: Победата на Верстапен е чиста!

Холандскиот воач Макс Верстапен може да продолжи да ја слави победата на трката за големата награда на Австрија бидејќи истата нема да му биде одземена.

Верстапен оствари победа откако на три круга пред крајот го претекна Леклерк, но неговото претекнување беше дискутабилно со оглед на тоа што во таа прилика го исфрли возачот на Ферари надвор од стазата.

Сепак, откако судиите цели три ипол часа одлучуваа дали потегот на Верстапен е исправен или не, донесена е одлука дека се е во ред и победата да остане во рацете на Макс.

„Ниту еден возач не е виновен за инцидентот.“ – се наведува во соопштението.

Да потсетиме, Верстапен веднаш после трката рече дека е сигурен дека неговиот потег е чист.

„Ако вакви работи не се дозволени, тогаш е подобро да останеме дома. Тогаш која е поентата на тркањето?“ – изјави Верстапен.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Возач од Формула Е наместо да вози сам на виртуелна трка, си ангажираше гејмер, па доби казна!

Возачот од Формула Е, Даниел Абт направи несекојдневен прекршок затоа што на една виртуелн…