Дома Топ вести Страв во Каталонија: Барселона може да биде исфрлена од европските натпреварувања!

Страв во Каталонија: Барселона може да биде исфрлена од европските натпреварувања!


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Вчера шпанските медиуми објавија голем скандал во кој Барселона беше обвинета за коруспција.

Судот во Шпанија објави дека поранешните функционери Сандро Росел и Хосеп Марија Бартомеу, но и поранешнит извршни директор Алберт Солер и Оскар Грау се обвинети за корупција и лажна документација.

Денес шпанските медиуми пренесуваат дека Барселона би можела да добие дополнителна и сериозна казна ако се вмеша УЕФГА. Имено, ако УЕФА се одлучи посериозно да ја разгледа ситуацијата и утврди дека е нарушен угледот на европскиот клупски фудбал може да следи суспензија.

Тоа би значело дека Барселона да може да игра во било кое европско натпреварување (Лигата на шампионите, Лигата на Европа и Конференциската лига) од две до пет години.

Се истакнува дека европската куќа на фудбалот би се водела според член 4 според кој клубовите кои се поврзани со корупција или нешто слично се санкционираат.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Голема измама во македонската трета лига: Фудбалер играл со лажна легитимација, се открило кога се пожалил во болница

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ На социјалн…