Дома Останати Кошарка НБА Србин потпиша со Голден Стејт!

Србин потпиша со Голден Стејт!

0

Ален Смагалиќ е нов играч на Голден Стејт Вориорс.

18 годишниот српски кошаркар е избран на НБА драдтот како 39-ти пик од страна на Њу Орлеанс, но Вориориси го откупија за два милиони долари.

Вориорсите му обезбедија договор на една година вреден 900.000 долари и тој ќе добие шанса да покаже што знае во најсилната кошаркарска лига.

Смагалиќ во третатал ига во Србија играше за Беко, а во 2018 година премина во Развојната лига каде што прикажуваше одлични настапи за филијатата на Голден Стејт, Санта Круз Вориорси.

Одличните настапи на крајот му донесоа и НБА договор.

Ќе потсетиме Вориорси ова лето ги изгубија Кевин Дурант и Демаркус Каузинс, но стигнаа неколку нови имиња помеѓу кои е и еден Ол-Стар, Д’Анџело Расел.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Двејн Вејд се враќа од пензија и потпишува за Лејкерс?

Трикратниот НБА шампион, Двејн Вејд, не ја отфрла можноста да се врати на паркетот, иако с…