Дома Македонски спорт Со многу контроверзии Даниел Димевски избран за прв човек на МОК

Со многу контроверзии Даниел Димевски избран за прв човек на МОК

Вечерва Даниел Димевски беше избран за нов претседател на МОК.

Димевски ќе го наследи Васил Тупурковски на местото прв човек на МОК. Самото изборно Собрание беше проследено со многу контроверзии. Уште кога беше познато кои два кандидати ќе се борат за ова место почнаа контроверзиите, а кулминираа на самото Собрание.

Дел од членовите вечерва незадоволни од она што се случуваше го напуштија соранието и бараа истото да се одложи. Сепак на крајот со 30 гласа „ЗА“ Димевски стана наследник на Тупурковски. Војнеска-Зикова иако не беше пристугна и порано го напушти собранието дби еден глас.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Aлиоски пред Челзи: Ќе играме против голем клуб ама не се плашиме!

Македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски вечерва ќе игра против Челзи во англиската Пре…