Дома Фудбал Франција Скандал: Тренер во Франција им збранил на фудбалерите да постат!

Скандал: Тренер во Франција им збранил на фудбалерите да постат!

Голем скандал ни пристигнува од Франција поврзан со муслиманскиот празник Рамазан. Имено, тренерот на Сент Етјен Паскал Дупре се најде на столбот на срамот откако јавноста жестоко го нападна затоа што се мешал во верските убедувања на фудбалерите.

Сент Етјен се бори за опстанок во Лига 1 и секој бод за овој тим е од голема важност, а во овој период нивните важни натпревари се поклопуваат и со рамазанскиот пост. Дупре сметал дека ако фудбалерите не јадат игрејсонце од зајдисонце тоа ќе влијае на нивната игра во натпреварите.

Францускиот клуб во своите редови има деветмина фудбалери од муслиманска вероисповед кои сега поради одлука на теренот не смеат да се придружуваат до постот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Франција

Проверете

Бензема објави фотографија од авион па веднаш ја избриша

Францускиот напаѓач Карим Бензема се најде во центарот на вниманието поради една објава на…