Дома Луд Спорт Скандал: Капитенот на Нигерија на СП не е фудбалер

Скандал: Капитенот на Нигерија на СП не е фудбалер


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓Скандал ја тресе ФИФА и актуелното Светското првенство за млади до 20 години кое се одржува во Аргентина, поради капитенот на репрезентацијата на Нигерија Даниел Бамеји

Според официјалните податоци Бамеји кој има 17 години е пријавен како фудбалер на Јум Јум во Нигерија, но тој воопшто не бил регистриран во нигериската федерација, па така не може да биде регистриран и во ФИФА.

Најинтересно во целата ситуација е што таков клуб Јум Јум не постои.

Бамеји од октомври лани бил повикуван за селекцијата до 23 години, оваа до 20 години, ама и за А-селекцијата во пријателски меч со Костарика. Бил повикан и за квалификациите за Африканскиот куп на нации, во март годинава, против Гвинеја Бисау.

„Повикан е затоа што е добар дефанзивец кој може да помогне и како стопер и како десен бек. Можеби има играчи кои играат на повисоко ниво, но јас бирам играчи со квалитет за одредена позиција“, изјави селекторот Жозе Песеиро.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Луд Спорт

Проверете

Трагедија: Навивач на Ривер Плата загина при пад од трибина🎥

Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓ Ме…