Дома Фудбал Останато СКАНДАЛ го одбележа мечот помеѓу Јужна Кореа и Колумбија

СКАНДАЛ го одбележа мечот помеѓу Јужна Кореа и Колумбија

Колумбија и Јужна Кореја одиграа денес пријателски меч, а јужноамериканската селекција е поразена со 2:1.

Оваа средба ја одбележи инцидентот во која главниот збор го водеше колумбискиот фудбалер Едвин Кардона, кој по надигрувањето со противничките играчи, во еден момент го погледна офанзивецот на Тотенхем, Сон и со гестикулација на рацете алудираше да крвави очи, што секако е окарактеризирано како расистички потег.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


„Не ја видов таа ситуација и не можам да коментирам“, истакна селекторот на Колумбија, Пекерман додавајќи:

„Да видев можеби нешто и ќе кажев на таа тема, но такви работи се случуваат во текот на мечот“.

Во Колумбија оваа го нарекоа „смешен и невидлив инцидент“, дидеја ви Азија го осудија потегот на Кардона и сакаа ФИФА жестоко да ги казни, а би можела и Светската фудбалска федерација да „олади“ судејќи по се, за расистички настроениот Колумбиец.

 

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Шокантни сцени во Серија А, фудбалер на Рома доби срцев удар

Стоперот на Рома, Еван Ендика на мечот против Удинезе колабираше во моментот кога топката …