Дома Македонски спорт Мак ракомет Сигурни победи на Вардар и Еурофарм Пелистер во Суперлигата

Сигурни победи на Вардар и Еурофарм Пелистер во Суперлигата

Eкипите на Вардар и Пелистер забележаа сигуирни победи во второто коло од машката Суперлига.


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Еурофарм Пелистер беше подобар со 32:25 од Голден Арт. Битолчани веднаш ја презедоа иницијативата, но не можеа посериозно да му се одлепат на ривалот, барем не во првото полувреме кое заврши нерешено (14-14).

Кога видоа дека нема шега, зелено-белите заиграа поангажирано и набрзо по почетокот на вториот дел дојдоа до плус шест (23-17) што им овозможи мирно доигрување на средбата и убедлив триумф.

Вардар на домашен терен беше исто така сигурен против Бутел Скопје со 30:21. Мечот тргна со егал, бутелчани дури и поведоа со 2-3, меѓутоа тоа беше единственото нивно водство. Бргу вардарци се консолидираа, фатија ритам и го свртеа резултатот. Предноста растеше, највисокото водство во првиот дел беше осум гола, а на пауза се замина со пристојни 16-12.

Ниту по полувремето Бутел не успеа да фати приклучок, сериозно заостануваше зад фаворитот и мораше да се помири со поразот.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Проблеми за Швајцарија: Вирус во репрезентацијата пред дербито со Србија!

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Со проблеми се с…